.

Su Tasarrufu İçin Neler Yapabiliriz ?

İklim kuşağı açısından şanslı bir bölgede bulunmasına ve üç tarafı sularla çevrili olmasına rağmen geçmiş yıllarda örneklerini gördüğümüz üzere, ülkemiz bazı yıllarda yağışlar ve su miktarı açısından kuraklık dönemine düşmekte ve bu durum özelikle büyük şehirlerde yaşayanlar için önemli sıkıntılara yol açmaktadır.

Gündelik yaşantımızda yapacağımız küçük değişiklikler su tasarrufu anlamında önemli kazançlar sağlayarak hem bu tarz su sıkıntısı yaşanan yıllarda daha rahat etmemizi sağlayacak hem de ekonomik anlamda bize bir rahatlık sağlayacaktır.

Aşağıda suyu akıllca kullanarak gereksiz su kullanımından kaçınmak ve su tasarrufu sağlamak adına bazı ipuçlarını bulabilirsiniz. Bu küçük ama önemli ipuçlarını uygulayarak hem ülkemize ve çevreye hem de kendimize yardımcı olabiliriz.

Damlatan Musluklar Engelleyin


Damlatan musluklar geceleri sadece sinirimizi bozmakla kalmaz, aynı zamanda su faturalarımızı yükselmesinde önemli rol oynarlar. Saniyede 1 damla akıtan bir musluk günde yaklaşık 15 litre su kaybına yol açar. Bazen muslukları bir parça daha sıkmak bu önemli miktardaki suyun boşa akıp gitmesini engelleyecektir. Eğer sorun conta problemi ya da eskimiş musluk donanımıysa ortalama 50 kuruş / 10TL'lik bir masraf bizi gelebilecek yüksek miktarlı su faturalarından koruyacaktır.

Banyo Yerine Duş Alın


Gerçi ülkemizde küvette banyo yapmak yerine duş almak daha geçerli bir alışkanlıktır. Yine de uzun ve gevşetici bir küvet banyosunun yaklaşık 100 litre suya malolacağını aklınızdan çıkarmayın. Duş alırken harcayacağımız su miktarı ise yaklaşık 1/3 az olacaktır. Ancak dikkat etmekte fayda var. Bazı modern duş sistemleri suyu tayziklendirmek amacıyla fazladan su sarfiyatına yol açarlar. Bu tarz sistemleri kullanırken ayarları minumumda tutmak su faturalarınıza düşüş olarak yansıyacaktır.

Mutfakta Su Tasarrufu Yapın


Su tasarrufu adına mutfakta yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Su ısıtıcısında ihtiyacınız kadar su kaynatmak, meyva ve sebzeleri musluk altında yıkamaktansa bir kap içinde yıkamak, temiz atık suları çiçekleri sulamak için kullanmak gibi. Yapacağınız bu küçük uygulamalarla toplamda evinizde harcadığınız su miktarında önemli bir tasarruf sağlayacaksınız.

Su Kullanımında Verimli Cihazlar Kullanın


Ekonomimizi düşünerek satın aldığımız bazı ucuz ve kalitesi düşük musluk, rezearvuar gibi su tüketiminde kullandığımız cihazlar aslında bütçemize daha fazla zarar veriyor olabilirler. Ucuz ama kısa sürede bozulacak su gereçleri almak yerine biraz daha fazla harcayarak daha pahallı ama uzun süre dayanan ve su tüketimi konusunda verimlilik sağlayan cihazları seçmemiz uzun vadede bize kazadıracak bir tercih olacaktır. Örneğin enerji tüketiminde A sınıfı bir çamaşır makinesi diğer modellere göre elektirik ve su tasarrufu konusunda çok daha tutumludur.

Musluğunuzu Kapatmayı Unutmayın


Su ve enerji tasarrufu adına klişe ama gerçekten de çok yerinde bir önlemdir. Dişlerimizi fırçalarken ya da traş olurken açık bırakılan bir musluk dakikada 6 litre su harcar. Türkiyedeki tüm nüfusun bu öneriye uyması halindeki su kullanımdaki tasarrufu hesaplamayı deneyebilirsiniz. O nedenle diş fırçalarken ya da traş oluken lütfen muslukları kapatmayı unutmayınız.

Sadece Tam Doluyken Yıkayın


Çamaşır ya da bulaşık makinanızı kullanacağınız zaman makinanın tam dolu olmasına dikkat edin. Böylece harcanacak su miktarını ve elektirik enerjisini tam verimlilikte tüketme şansınız olacaktır. Ayrıca yeni model ve A sınıfı çamaşır ve bulaşık makinalarındaki kısa programları seçmek su tüketiminizde gözle görülür bir azalmaya yol açacaktır.

Su Borularını İzole Edin


Açıktan geçen su borularını izole etmek, soğuk kış aylarında suyu ısıtmak amacıyla harcayacağınız enerji miktarından önemli oranda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. İzolasyonlu su boruları kullanmıyorsanız bir yapı marketten alacağınız köpükten imal edilmiş izolasyon malzemelerini kendinizde çok kolayca uygulayabilirsiniz.

Rezervuarlarınızı Su Tasarrufu için Ayarlayın


Tuvaletlerde kullandığımız rezervuarlar doğru ayarlanmadığı durumlarda önemli miktarda su harcanmasına yol açmaktadır. Rezervuarların şamandıralarında yapacağınız küçük bir ayarlama su tüketiminizi yarı yarıya azaltacaktır. Rezervuarınızı yenilemeniz gerektiğinde de çift kademeli olan modelleri tercih etmeniz su tüketiminizi düşürecektir.

su tasarrufu, verimli su kullanımı, su tüketimini azaltmak, doğru su kullanımı, su faturaları nasıl düşer

0 Yorum:

Yorum Gönder